Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Aileler Dikkat... ! Siber Suçlar Şube Müdürlüğünden Operasyon...
29.10.2018  

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Operasyon

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İspanyada bulunan 12 yaşındaki çocuğa cinsel tacizde bulunan 1 şüpheliyi yakaladı. Yakalanan şüpheli çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

 

İspanya İnterpol biriminin 12 yaşında olan kız çocuğu ile instagram sosyal paylaşım sitesi üzerinden 13.01.2018 tarihinde irtibata geçen s…_i…. kullanıcı isimli şahsın çocuğa cinsel içerikli resimler ve videolar gönderdiği, mağdurun durumu polise bildireceğini söylemesine rağmen 14.01.2018 ve 15.01.2018  tarihlerinde cinsel içerikli resim ve videolar göndermeye devam ettiği bilgisinin alınması üzerine;

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, yapılan araştırmalarda olayın şüphelisinin İlimizde ikamet eden S.Y.(42) olduğu tespit edilmiş ve 24.10.2018 tarihinde adli makamların talimatları doğrultusunda, yapılan operasyonla yakalanmıştır. Şahsın ikametinde ve üzerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ele geçirilmiş, materyallerin incelemelerinde suça konu görüntü ve videolar olduğu tespit edilmiştir.

S.Y. çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştır.

Çocuğun Cinsel İstismarı suçlarına karşı küresel olarak mücadele yürütülmektedir. Bu kapsamda Ülkemizin de üyesi olduğu ABD Ulusal Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Merkezi kurumu, diğer ülkelerin İnterpol Birimleri, FBI ve benzeri birimler ile karşılıklı olarak bilgi paylaşımları yapılmaktadır. Son bir ay içerisinde benzeri suç konularından Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce 3 ayrı şahıs yakalanmış 2 şahıs tutuklanarak cezaevine sevk edilmiş, 1 şahıs ise adli kontrolle serbest bırakılmıştır.

Çocuklarımızı buna benzer tehlikelerden korumak için aile koruma paketlerinin kullanmasını, sosyal medya hesaplarında bulunan güvenlik ve gizlilik ilkelerinde gerekli ayarlamaları yaparak herkes tarafından ulaşılabilir olmalarının engellenmesini, çocukların internet üzerinde yaptığı işlemleri kendilerinin gözetimi altında yapmalarının sağlanmasını ve çocuklarının bu tarz istek ve içerikle karşılaşmaları durumunda şüpheli profillerin URL adreslerini alarak en kısa zamanda adli mercilere başvurulmasını tavsiye ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

MEDYA-HALKLA İLİŞKİLER VE PROTOKOL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ​​​
 
 
  • Polis Radyosu
  • KGYS
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı