Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Emekli Kamu Görevlileri Taşıma Ruhsatı İşlemleri

Giriş

Emekli Kamu Görevlileri Taşıma Ruhsatı İşlemleri

İkamet edilen yer itibariyle polis sorumluluk bölgesinde ikamet edenlerin İl Emniyet Müdürlüğüne, Jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet edenlerin ise İl Jandarma Komutanlığına müracaat etmesi gerekmektedir.  (Ancak emekli emniyet teşkilatı personelinin ikamet yeri jandarma olsa dahi ruhsat işlemleri polis birimlerince, askeri personellerin de kuvvet komutanlıklarınca yapılmaktadır.)
 
MÜRACAAT ESNASINDA İSTENEN BELGELER
 
 1. İzmir İl Emniyet Müdürlüğüne hitaben dilekçe (Başka bir şahıstan devir alınması durumunda devir eden ve alanın karşılıklı dilekçe vermesi gerekmektedir.)  
 2. Yarım kapaklı dosya.
 3. Müracaat esnasında nüfus cüzdanının aslı ibraz edilecektir. 
 4. (4) Adet vesikalık fotoğraf. ( Son 1 yıl içerisinde çekilmiş olacaktır) 
 5. Silah Ruhsatı almasında sakınca bulunmadığına dair doktor raporu. (Tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden veya Üniversite hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu) * Geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren 6 aydır.

  NOT    :


  Mülki idare amirliği hizmetlerinden, hakim, cumhuriyet savcısı ile bu meslekten sayılanlardan, emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda çalışan personelden ve MİT hizmetleri mensuplarından emekli olanlardan, emekli olduktan sonra 6 ay içerisinde müracaat etmeleri halinde sağlık raporu istenmemektedir.
   
 6. 6. Emekli oluş şekline, hakkında meslek veya memuriyetten çıkarma cezası istemiyle tahkikat açılıp açılmadığı veya kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunup bulunmadığına ilişkin kurum yazısı 
 7. 7. Emekli Kimlik Kartı fotokopisi 
 8. 8. Tabanca satış senedi 
 9. 9. Silah tespit tutanağı 
 10. 10. Müracaat esnasında Müdürlüğümüzce parmak izi alınmaktadır. ( Daha önce parmak izi verildiğine dair ellerinde mühürlü belge bulunanlar müracaata gelirken getirirlerse yeniden parmak izi almaya gerek olmayacaktır.) 
 11. 11. 5 yıllık silah taşıma ruhsatı harç bedeli Maliye veznesine yatırılıp makbuz getirilecek. (Harç ücreti Emniyet Müdürlüğümüz binası yanında bulunan Konak Kaymakamlığı binası zemin katında bulunan 9 Eylül Vergi Dairesi veznesine yatırılabilir.)
NOT      :

Mülki idare amirliği hizmetlerinden, hakim, cumhuriyet savcısı ile bu meslekten sayılanlardan, emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda çalışan personelden ve MİT hizmetleri mensuplarından emekli olanlardan silah ruhsatı harcı istenmez. 
 
Aslı getirilmeyen bütün evraklar noterden tasdikli olacaktır,
 
Bütün evraklar tamamlandıktan sonra müracaat edilecektir. 
 

 

​ 

 • Polis Radyosu
 • KGYS
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • İçişleri Bakanlığı