Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Kahraman Polisimiz Ali Fehmi Efendi Parkında Anma Töreni
12.04.2016  
          Ali Fehmi Efendi’nin Urla Limanı Gümrük kapısının asayiş ve güvenliğinden sorumlu 367        Sicil sayılı Polis Memuru olarak görev yaptığı bilinmektedir.

Birinci Dünya savaşı sırasında, uğradıkları her limanda Türk Gemilerini teslim alan ya da batıran İngiliz Torpidoları 1914 yılında Urla Limanına uğradıklarında, Limanda demirli bulunan Beyrut Yatı ile Kınalı Ada Vapurunu teslim almak istemişler, ancak Türk Gemicileri gemileri teslim etmeyerek ateşe verip gemileri yakmışlardı.

Bu sırada Ali Fehmi Efendi kıyıda bulduğu bir kayığa binip alevler içindeki Beyrut yatının güvertesine çıkarak gemide bulunan topu yerinden söküp akıl almaz bir güç ve inançla geldiği kayığa taşıyarak düşman gemilerinin mermi yağmuru altında, top’u kurtuluş mücadelesinde düşmana karşı kullanmak maksadı ile karaya çıkarmaya muvaffak olmuştur.

13.04.2006 tarihinde İlçe Emniyet Müdürlüğünün teklifi, Urla Belediyesinin maddi ve manevi desteği ile Büyük bir kahramanlık örneği gösteren Kahraman Türk Polisi Ali Fehmi Efendi Urla İskelesinde kendi adı verilen parkta, Heykeltraş Betül LÜ tarafından omuzunda top’la tasvir edilen bir heykelle hak ettiği yeri almıştır.

İl Emniyet Müdürü Sayın Celal UZUNKAYA, Teşkilat Mensupları ile Kahraman Polisimiz Ali Fehmi Efendi parkında 06 Nisan 2016 Çarşamba günü Anma Töreni yapılmıştır. 

 
 
  • Polis Radyosu
  • KGYS
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı