Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Trafik Bölge Denetleme Otoyol

Giriş
 

 

ŞEHİT GÜRYAY ÇELİK OTOYOL BÜRO AMİRLİĞİ
Işık kent Gişeleri Kaynaklar Buca
Tel: 0232 4430645 – 0505 318 3557 Faks: 0232 4430645
Sorumluluk Alanı: 291,6 Km.
 
OTOYOLDA TRAFİK VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
 
Otoyollarda ulaşım talebinin çok fazla olduğu kesimlerde inşa edilen diğer yollara oranla yapım ve işletme giderleri ağır olan, yolu kullananlar için yeni olanaklar, getirirken değişik özellikleri nedeniyle ileri bir trafik düzeninin gerektirdiği yöntemleri öğrenmeyi ve uygulamayı zorunlu kılan yüksek standartlı yollardır.

    Kavşaklarda araçların karşılaşmasını,
diğer bir deyişle trafiğin hem zemin olarak kesişmesini önlemiş olması, gidiş ve geliş yönlerinin fiziki olarak ayrılmış bulunması, duraklama ve park yapmayı yasaklamış olması, ayrıca motorsuz taşıtların, yayaların, hayvanların ve imal hızı saatte 40 km' nin altında olan motorlu araçların girmesinin, yoldan yararlanmasının engellemesi otoyolların başlıca özellikleridir.

    Bu özellikleri ile otoyollar daha güvenli,
hızlı ve ekonomik bir ulaşım gerçekleştirmekte, araç kullananların rahat seyahat etmelerini sağlamaktadır.
 
OTOYOLDA TRAFİK
OTOYOLA GİRİŞ


1. Otoyola girmeden önce yolda kalmamanız için gerekli bütün tedbir ve tertipleri düşünerek aracınızı iyi bir kontrolden geçiriniz.
Yola çıkmadan önce can ve mal güvenliğinizi düşünerek aracınızın bütün donanımları sıkı bir şekilde kontrol ediniz ve eksiklerinizi gideriniz.
2. Otoyola girerken, bu yoldan geçmekte olan taşıtların ilk geçiş hakları olduğunu unutmayınız. Bu maksatla konulmuş   TRAFİK   İŞARET LEVHALARINA uymalı tehlikeli olabilecek davranışlardan kaçınmalısınız.
3. Otoyola girişinizi, hızlanma şeridini izleyerek yapınız. Böylece otoyoldaki trafik akış hızına uyum sağlar ve diğer araç kullananların davranışlarına dikkat ederek güvenli giriş yapabilirsiniz.
4. Otoyol boyunca alışılmış olduğu kadar sık akaryakıt ve servis   istasyonu   gibi   tesisler  yoktur.   Bu   nedenle ihtiyaçlarınızı önceden gidererek kendinizi buna göre ayarlayınız
OTOYOLDA İLERLEME
1. Otoyola girdikten sonra hızınızı akmakta olan trafiğin hızına uydurmak bakımından bir süre öndeki araçları geçmeyiniz.
2. Seçeceğiniz   hıza  göre   başkalarının   hareketlerini güçleştirmeyecek yol şeridini izleyiniz. Gereksiz şekilde şerit değiştirmeyiniz.
3. Otoyolda hız sınırlaması olduğunu unutmayınız. Hızınızı o anki hevesinize göre değil, aracınızın cinsine ve diğer şartları da  göz  önünde  bulundurarak,   kanunla  tespit edilmiş ve işaretlerle belirtilmiş sınırları aşmayacak şekilde ayarlayınız.
4.Otoyoldaki trafiğin belli bir hızla akmasını sağlamak bakımından işaretlerle belirtilen en az hız miktarının altına da inmeyiniz.
5.Önünüzdeki araçlarla aranızda kullandığınız aracın kilometre cinsinden saatteki hızının en az kol ve grup halinde araç kullananlar araçları arasında diğer araçların güvenle   girebilecekleri   mesafe   bulundurmak zorundadırlar.
6.Otoyolda seyir halinde bulunduğunuz sürece diğer araçların hareketlerini gözleyiniz. Otoyolda azami hız 120 Km. dir
OTOYOLDA DURAKLAMA VE PARK
1. Otoyollar üzerinde duraklamak ve park etmek kesinlikle yasaktır.
2. Zorunlu durumlarda yolu trafiğe açık bırakacak şekilde EMNİYET ŞERİDİNE girilerek durulur. Gerekli güvenlik Tedbirini almak zorundadır.
3.Bıraktığınız aracın en kısa zamanda kaldırılması için otoyol boyunca yerleştirilmiş telefonlardan faydalanarak
155 ALO TRAFİK birimini veya KARAYOLLARI İŞLETME ve BAKIM BAŞMÜDÜRLÜĞÜ'ne haber veriniz.
 
OTOYOLDAN ÇIKIŞ
1.Otoyollarda geriye gidilmez, geri dönüş yapılmaz.
2.Otoyoldan çıkış yerini geçerseniz ikinci geçiş yerini kullanmaktan başka seçeneğiniz yoktur.
3.Çıkış   yerine   yaklaşırken   işaretlerinizi   vererek YAVAŞLAMA Şeridi’ne giriniz.  Hızınızı rahat bir çıkış yapabilecek miktarda düşürünüz.
Sürücülerin Dikkatine! 
Otoyollar Üzerinde durmak ve park etmek, ayrıca motorlu bisiklet ile seyretmek kesinlikle yasaktır.
 
 
  • Polis Radyosu
  • KGYS
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı