Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

MUTLU BAKIŞ PROJESİ

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü
Get Microsoft SilverlightMUTLU BAKIŞ PROJESİ

​​​​MUTLU BAKIŞ PROJESİ

Şüphesiz bilinen tüm terör örgütlerinin faaliyetlerine devam edebilmesi için en büyük ihtiyacı elemandır/insandır. 

Terör örgütleri üzerinde yapılan araştırmalarda mensuplarının çok büyük kısmını 14-25 yaş arası gençlerin oluşturduğu tespit edilmiştir. İnsan psikolojisini çok iyi bilen terör örgütleri bu yaşlardaki gençleri kazanırken onların ergenlik dönemine has zafiyetlerinden faydalanmakta, gençlere militan kimliği kazandırma sürecinde onlarla birebir ilgilenerek onların duygu ve düşünce sistemlerini değiştirmektedir. 

Gençlerimizin insani ilişkiler kullanılarak aldatıldığı bu süreci sadece adli uygulamalarla engellemek mümkün değildir. Söz konusu insan ve onun değer-inanç sistemi olduğunda polislik hizmetini bireylere özel bir formatta sunabilmek terörle mücadelede önleme çalışmalarına önemli katkılar sağlayacaktır. 

Bu nedenlerle proaktif polislik yaklaşımların bir sonucu olarak gençlerin suç örgütlerinin propaganda ve taban faaliyetlerini etkisiz hale getirmek, hedef kitleye karar vermeden önce seçme şansı verebilmeyi sağlamak, gençlerin ülke sevgilerini arttırmak ve aidiyet bilincini pekiştirmek gibi nedenlerle Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri kapsamında çeşitli illerimizde farklı konularda öğrencilere yönelik konferanslar verildiği bilinmektedir. 

Ancak gençlerin inanç ve değerlerine, ruhsal yapılarına ve düşünce sistemlerine uygun olmayan ya da onlara uyum süreci sağlanmadan; yani kendilerini anladığımızı, duygu ve düşüncelerine saygı gösterdiğimizi hissettirmeden hazırlanan sunumların iletişim duvarları yıkılamadığı için etkisiz kaldığı ve gençlerin verilen mesajların farkındalığını kavrayamadığı gözlemlenmektedir. 

Ayrıca ergenlere verilen sunumların içeriğinde yer alan şiddet görüntülerinin veya nasihat verici didaktik mesajların onların bilinçaltlarında farklı olarak algılandığı uzmanlarca da değerlendirilmektedir. 

Bu nedenlerle öğrencilere paylaşılacak olan sunumlarda bu durumun göz önünde bulundurulması aşağıda örnekleri verilen sunum uygulamalarının sonlandırılması gerektiği bir gerçektir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.​

​​​​​​
  • Polis Radyosu
  • KGYS
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı