Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

MENEMEN ANASAYFA

:

pasaport_diger_bilgiler

PASAPORT YERİNE GEÇEN BELGELER:

Pasavan,

İdari Mektup,

Gemiadamı Cüzdanı,

Uçak Mürettebatı Belgesi,

Demiryolu Personeli Kimlik Belgesi,

Hudut Geçiş Belgesi,

Seyahat Belgesi,

Mültecilere Mahsus Seyahat Belgesi.​

..........................................................................................................................

..........................................................................................................................

TÜRKİYE'YE GİRİŞ ÇIKIŞ İŞLEMLERİ

Türkiye'ye giriş ve çıkışlar Bakanlar Kurulunca tayin olunan yolcu giriş ve çıkış kapılarından yapılır. Türkiye'ye giriş-çıkışta Hudut Kapısındaki görevlilere usulüne uygun düzenlenmiş, muteber bir pasaport ibraz edilmesi zorunludur. Öte yandan Türkiye'ye giriş yapmak isteyenlerden Türk vatandaşlığı sabit olanlar Türkiye'ye kabul olunur. Ancak bunlardan pasaportsuz olanlar hakkında gerekli yasal işlem de yapılır. Vatandaş sınırdışı edilemez ve ülkeye girme hakkından yoksun bırakılamaz.

Çift Uyruklu Vatandaşlarımız

Çift uyruklu vatandaşlarımız Türkiye'ye giriş-çıkışlarında ve Türkiye'de bulundukları süre içinde TC vatandaşı gibi işleme tabi tutulurlar. TC vatandaşlığını muhafaza edip de aynı zamanda başka bir Devlet Vatandaşı olanlar Türkiye'ye giriş ve çıkışlarında TC pasaportu ibraz etmek zorundadır. Ancak istemeleri halinde ikinci ülke pasaportlarına da giriş-çıkış damgası vurulabilir. Çift uyruklu vatandaşlarımıza Türkiye'ye girebilmeleri için vize verilmesi söz konusu değildir. 

GİRİŞ-ÇIKIŞ BELGESİ İLE İLGİLİ İŞLEMLER 

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 21. Maddesi kişisel bilgileri ve bu bilgilerin gizliliğini kapsamaktadır. Dolayısıyla kişisel bilgilerin gizliliği prensibi çerçevesinde bu tür bilgilerin şahısların bizzat kendilerine ya da yasal vekillerine verilmesi mümkün bulunmaktadır.

Vatandaşlarımıza ait giriş-çıkış bilgileri e-posta, posta, faks v.b. yollarla gönderilmemekte olup, bu bilgilerin alınabilmesi için şahsen (nüfus cüzdanı ile birlikte) veya kanuni vekil aracılığıyla Yurtiçinde Emniyet Müdürlüklerinin Pasaport Şubelerine, Hudut Kapıları veya Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Dairesi Başkanlığından herhangi birisine, Yurtdışında ise Dış Temsilciliklerimize müracaat edilmesi gerekmektedir.

Umuma mahsus pasaport giriş çıkış belgeleri ile pasaport alıp almadığına dair belge talebinde bulunan vatandaşlarımıza, pasaport ünitesi olan merkez ilçe emniyet müdürlükleri (Buca, Karşıyaka, Gaziemir, Narlıdere, Çiğli) ile dış ilçe emniyet müdürlüklerine (Aliağa, Bayındır,Bergama, Çeşme, Dikili, Foça, Kemalpaşa, Kiraz, Kınık, Menemen, Ödemiş, Selçuk, Seferihisar, Tire, Torbalı, Urla) pasaport üniteleri tarafından verilmektedir.

01.01.1992 tarihinden önceki ülkemize giriş-çıkış kayıtları bilgisayar ortamında tutulmadığından, söz konusu kayıtların tespiti yapılamamakta olup, eski yıllara ait arşiv kayıtları da imha edildiğinden giriş-çıkış kayıtları defter kayıtlarından da tespit edilememektedir.

01.01.1985 yılından önceki pasaport alış kayıtları tespiti yapılamamaktadır.​​

 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu