Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

MENEMEN ANASAYFA

:

umuma_mahsus_pasaport

Umumi.jpg
UMUMA MAHSUS PASAPORT

Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.  Umuma Mahsus Pasaportlar en az 6 ay süreli, 18 yaşından küçükler için en çok 5 yıl, 18 yaşından büyükler içinse 10 yıl süreli olarak düzenlenmektedir.

Darphane ve Damga Matbası Genel Müdürlüğünden temin edilen sistemde zaman zaman meydana gelen aksaklıklardan ve pasaport müracaatlarında yoğunluklar nedeniyle pasaport teslim süresinin 1 haftayı bulması sebebi ile vatandaşlarımızın pasaport müracaat işlemlerini son güne bırakmamaları önemlidir.

Umuma mahsus pasaport müracaatları, pasaport ünitesi olan merkez ilçe emniyet müdürlükleri (Buca, Karşıyaka, Gaziemir, Narlıdere, Çiğli) ile dış ilçe emniyet müdürlüklerine (Aliağa, Bayındır,Bergama, Çeşme, Dikili, Foça, Kemalpaşa, Kiraz, Kınık, Menemen, Ödemiş, Selçuk, Seferihisar, Tire, Torbalı, Urla) pasaport ünitelerine yapılabilir.

Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 1. Nüfus cüzdanının aslı, (Ehliyet, nüfus cüzdanı fotokopisi veya herhangi başka bir resmi kurum    kimliği kabul edilmemektedir. 5682 S.K/17. Md.)
 2. İki adet son 6 ay içinde çekilmiş, 50*60mm ebatlarında, arka fon rengi beyaz biyometrik fotoğraf,
 3. Varsa daha önceden alınmış pasaportlar,
 4. Pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair ıslak imzalı ve tahsil edilmiştir kaşesi bulunan dekont,
 5. Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair ıslak imzalı ve tahsil edilmiştir kaşesi bulunan dekont.

Başvuru Sahibinin Durumuna Göre Talep Edilebilecek Diğer Belgeler

Reşit olmayan çocuklardan anne ve babaları ya da kanuni temsilcilerinin, noterden veya Pasaport Şubesine bizzat gelerek verecekleri muvafakatname, anne ve babanın her ikisinin de müracaata gelmemeleri durumunda, reşit olan birisine vekalet vermeleri gerekmektedir.

Mahcurlar (kısıtlı, zihinsel engelliler) için başvurulacaksa mahkeme tarafından atanmış vasinin noterden   veya bizzat Pasaport Şubesine gelerek verecekleri muvafakatname; 

Türkiye’deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları veya yurtdışında yüksek lisans ve doktora yapacaklar ise Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığından ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatacakları harçsız pasaport talep yazısı (Bu kişilere, Pasaport Kanununun 15. maddesinde belirtilen süreler sınırlı kalmak kaydıyla yurt dışına gidip gelecekleri süreler kadar harçsız pasaport tanzim edilir. 6 aydan daha az süreli belge getirenlere 6 ay; 6 aydan daha fazla süreli belge getirenlere 1 yıl; 1 yıldan daha fazla süreli belge getirenlere 2 yıl süreli harç muafiyeti uygulanır; 

Mesleğe ilişkin herhangi bir belge istenmemektedir. Kişinin beyanına göre işlem yapılmaktadır.

 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu